Duyuru - Yeni Koronavirüsle (covid 19) Mücadele Kapsaminda Yunanistan'da Alinan İlave Tedbirler )

Atina Büyükelçiliği 20.03.2020

Değerli vatandaşlarımız,

Yenikoronavirüsle(COVID-19)mücadele kapsamında Yunan makamlarıbir dizi ilave önlem açıklamıştır. Bu çerçevede;

I. Ülkeye GirişSınırlamalarıveUlaşım bakımından güncel durum şu şekildedir:

a. Yunanistan’da halihazırda tüm ülkeyi etkileyen bir karantina uygulamaması bulunmamaktadır (menfi). Bununla birlikte, Yunan makamları, koronavirüsle mücadele kapsamında alınan önlemlerin, vatandaşlar tarafından etkin uygulanmaması halinde daha sıkı tedbirler alınabileceğini belirtmektedir. Olası ek tedbirlerin, havayolu dahil, uluslararası ve ülke için ulaşımı da olumsuz etkileyeceğinin hatırda tutulmasında fayda görülmektedir.

Geçici olarak Yunanistan’da bulunup ülkeden ayrılmak isteyen vatandaşlarımızın, iki ülke arasındaki uçuşların güncel durumunu ve Yunan makamlarının resmi açıklamalarını yakından takip etmeleri önem taşımaktadır.

***Ülkemiz ile Yunanistan arasındaki THY uçuşları (Atina-İstanbul ve Selanik-İstanbul), uçuş programlarında ve sefer sayısında yaşanmakta olan birtakım değişikliklere rağmen, halihazırda devam etmektedir. Ancak bu durumun kısa sürede değişmesi sözkonusu olabilecektir.***Pegasus Havayolları, uçuşlarını Mayıs ayına kadar askıya almıştır. Aegean Havayolları da ülkemizle karşılıklı uçak seferlerini durdurmuştur.

Türkiye’ye giriş yapacak kişilerin 14 gün boyunca karantinada kalma zorunluluğu bulunmaktadır.


b. Yunanistan, 18 Mart 2020 tarihinden bu yana AB ülkesivatandaşı olmayanların Yunanistan’a girişine izin vermemektedir. Bu durumun çok katı birtakım istisnaları bulunmaktadır.

Bir AB ülkesinde ya da Schengen Bölgesinde yer alan ülkelerde oturma iznine sahip olan üçüncü ülke vatandaşları, yük taşımacılığı yapan kamyon şoförleri ile yardımcıları (şoförün yanında seyahat etmeleri elzemse), transit geçiş yapan yolcular, bu uygulamanın dışında tutulmaktadır.

Sözkonusu geçici giriş yasağının kapsamında bulunan kişilerin, Türkiye’deki Yunanistan Büyükelçiliği veya Başkonsolosluklarına başvurarak, özel durumları dolayısıyla bu uygulamadan muaf tutulma talebinde bulunabilecekleri anlaşılmaktadır.

Ayrıca, Yunanistan'a giriş yapacak kişilere14gün boyunca evde zorunlu karantina uygulaması başlatılmıştır. Yunan makamlarının karantina sürecine uyulup uyulmadığını denetlemeye yönelik bir mekanizmayı hayata geçirmekte olduğu ve karantinaya uymayanlar hakkında, yüksek para cezası dahil olmak üzere birtakım cezai tedbirler almayı öngördüğü anlaşılmaktadır.

c. Yunanistan’la ortak kara sınırımızdaki İpsala-Kipi ve Pazarkule-Kastanies sınır kapıları 18 Mart 2020 tarihinden bu yana bazı istisnai haller haricinde yolcu trafiğine kapatılmıştır. Sınır kapılarındaki yük taşımacılığına ise bir kısıtlama getirilmemiştir.

d. Yunanistan'dan deniz vasıtalarıyla gerçekleştirilen karşılıklı yolcu seferleri geçici olarak durdurulmuştur. Halihazırda hiçbir Yunan adasından deniz yoluyla ülkemize ulaşım imkanı bulunmamaktadır.Kruvaziyer gemileri ve turist teknelerinin Yunan limanlarına bağlanmaları yasaklanmıştır. Ayrıca, özel gezi teknelerine de seyrüsefer yasağı konulması beklenmektedir.

e. Yunanistan,14 Mart 2020 tarihi itibarıylaİtalyave 15 Mart 2020 tarihiitibarıyla Arnavutluk, İspanya ve Kuzey Makedonya’yla tüm yolcuuçuşlarınıdurdurmuşbulunmaktadır.

f. Yunanistan,sınırkomşuları olan Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ileolan kara sınır kapılarını 15 Mart 2020 itibarıyla kapatmıştır. Yunanistan, karantina altında bulunan İtalya’yla deniz bağlantılarını da askıya almıştır.

g. Yunanistan içindeki seyahat düzenlemeleri açısından bakıldığında,ülke içinde uçak, tren, metro ve otobüs seferlerisefer sayıları azaltılmış olmakla birliktedevam etmektedir. Bugün yapılan açıklamada, ülke içindeki metro ve tramvayların gece seferlerinin durdurulacağı belirtilmiştir.

h. Yarın (21 Mart) sabah 06.00'dan itibaren Yunan adalarına, yalnızca daimi ikametgahı adalarda bulunanların seyahat edebilecekleri duyurulmuştur.

II. Alınan Önlemler ve Hizmetler Bağlamında güncel durumiseşu şekildedir:

- Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan önlemlere uymayanlar hakkında ilgili Yunan makamlarınca yasal işlem başlatılmakta olup, ayrıca para cezası uygulanmaktadır.

- Yerel yönetimlerin sağladığı hizmetler de dahil olmak üzere, bazı kamu hizmetlerinde gidilen sınırlamalar sürmektedir.

- Halen faaliyeti sürmekte olan kamusal alanlarda kalabalık oluşmasının engellenmesine yönelik tedbirler uygulanmaktadır.

-Süpermarketler,eczaneler, akaryakıt istasyonları ile gıda perakendecileriharicindeki, tümticaridükkânlar, 18 Mart tarihinden itibaren15 gün süreyle kapalı kalacaktır.

- Kontrollü girişin uygulandığı süpermarketlerin gün içinde açık kalacağı saatler (07.00-22.00 arası) uzatılmıştır.

- Tüm tapu-kadastro ofislerinin 1 Nisan 2020 tarihine kadar kapalı kalacağı açıklanmıştır.

- Koronavirüs vakalarının Atina’da yoğunlaştığı duyurulmuş olup, toplu taşıma seferleri azaltılmış, gece yarısı sonrasında gerçekleştirilen seferlerin ise belirsiz bir süre için askıya alındığı açıklanmıştır. Atina'daki tüm park alanları ile korulukların da kapatıldığı duyurulmuştur. Atina’nın merkezinde trafik sıkışıklığının önüne geçilebilmesi için uygulanmakta olan, plaka sınırlamaları ise, Nisan ayı sonuna kadar askıya alınmıştır.

III. Karantina/Seyahat Kısıtlaması Uygulanan Bölgeler

- Ülke genelinde henüz bir karantina bulunmamaktadır. Hâlihazırda Kozani İlinin Voio Belediyesine bağlı Damaskina ve Dragassia köylerinde karantina uygulaması sürdürülmektedir.

- Yunan makamları, bugün (20 Mart) yaptıkları açıklamayla, adalara sadece bu adalarda yerleşik olanların seyahat etmesine izin verileceğini duyurmuştur. Sözkonusu seyahat yasağının, 21 Mart 2020 tarihi sabah 06.00’dan itibaren geçerli olması öngörülmektedir. Halihazırda adalarda bulunan ve ada sakini olmayan kişilerin anakaraya dönüşüne ise izin verilecektir.

IV.Başkonsolosluklarımızın Mesai Düzeni BağlamındaAlınan Tedbirler:

Yunan makamlarının, virüsün yayılmasının önüne geçilmesi amacıyla yaptıkları, mecbur kalmadıkça evden çıkmama yönündeki telkinleri doğrultusunda, Yunanistan’daki Başkonsolosluklarımız, sadece acil işlemler için şahsi müracaat kabul etmektedir.

Bu çerçevede;

- Kendisini rahatsız hisseden veya hastalık belirtisi gösteren ziyaretçilerin Başkonsolosluklarımızagelmemelerini,

- Zorunlu hallerde sadece işlem sahiplerinin Başkonsolosluklarımızagelmelerive beraberlerinderefakatçi bulundurmamalarını,

- Kronik hastalığı olanve/veyaileri yaştaki müracaat sahiplerinin mümkünseBaşkonsolosluklarımızı ziyaretlerini, salgının bitimine kadar ertelemelerini önemle rica ederiz.

İçinden geçilen bu olağanüstü dönemde Başkonsolosluklarımıza aşağıda kayıtlınumaralardanerişilmesi mümkündür.Sözkonusu numaralar,7/24çalışır durumdadır. Gerektiği takdirde,Başkonsolosluklarımızlae-posta vesosyal medya hesapları üzerindenmesajladailetişim kurulabilir.

Atina Pire Başkonsolosluğu 00 30 694 656 48 70

Gümülcine Başkonsolosluğu ​00 30 694 277 93 33

RodosBaşkonsolosluğu​​ 0030694 000 63 88

Selanik Başkonsolosluğu ​00 30 697 026 05 65

TürkiyeCumhuriyetiDışişleri Bakanlığı/

Konsolosluk Çağrı Merkezi​​ 0090 312 292 29 29

V. COVID-19’la mücadele kapsamında ülkemizce alınan tedbirlerin aşağıdaki internet adresinden takip edilmesi mümkündür:https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/covid19

Saygıyla duyurulur.

Atatürk

Mehmet Atıf Şekercioğlu Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

09:00 - 16:00

1.1.2021 Yılbaşı
6.1.2021 Hz. İsa'nın Vaftizi Yortusu (Dini Gün)
7.3.2021 Onikiadalar'ın Yunanistan'a Devri (Milli Gün)
15.3.2021 Temiz Pazartesi (Dini Gün)
25.3.2021 Ulusal Bağımsızlık Günü (Milli Gün)
30.4.2021 Büyük Cuma (Dini Gün)
1.5.2021 1.5.2021 Kutsal Cumartesi
1.5.2021 İşçi Bayramı
2.5.2021 Paskalya
3.5.2021 Paskalya'nın İkinci Günü
13.5.2021 Ramazan Bayramı'nın Birinci Günü
21.6.2021 21.6.2021 Paskalya'nın 50. Günü
20.7.2021 Kurban Bayramı'nın Birinci Günü
15.8.2021 Meryem Ana Günü (Dini Gün)
28.10.2021 II. Dünya Savaşı Ulusal Yıldönümü
25.12.2021 26.12.2021 Noel