Türkiye Cumhuriyeti

Rodos Başkonsolosluğu

Başkonsolosun Mesajı

Değerli vatandaşlarımız, sevgili ziyaretçiler,

 

Rodos Başkonsolosluğu internet sayfasına hoşgeldiniz. T.C. Rodos Başkonsolosluğu mensupları adına, sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

 

Başkonsolosluğumuz görev bölgesini Kuzeyde Limni (Limnos), Güneyde ise Meis (Kastellorizo) olmak üzere tüm Doğu Ege adaları teşkil etmektedir. Sözkonusu adalar, Anadolu’nun yaklaşık 1.200 Km’lik kıyı şeridi karşısında ülkemize komşudur. Gerek coğrafi olarak bu yakın komşuluk alanımızda yer alması, gerek ortak tarih, kültür ve kültürel mirasımız, hem bölgemizde Türkiye’ye karşı yoğun bir ilgi oluşmasına hem de, bölgemizin vatandaşlarımızın ilgisine mazhar olmasına sebebiyet vermiştir.

 

26.01.2017 tarihinde başladığım görevimde ülkemiz ile görev bölgemiz arasındaki ticari, ekonomik, kültürel ve turizm alanındaki işbirliğinin arttırılması, ilişkilerin güçlendirilmesi ve bölgemizdeki kültürel mirasımızın korunması yönündeki çabalarımızı devam ettireceğiz. Bu amaçla, görev bölgemizde yaşayan soydaşlarımızın iki ülke arasında tüm alanlarda köprü işlevi göreceği inancımızı koruyoruz.

 

Son yıllarda Dışişleri Bakanlığımızın yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız için oluşturduğu Çağrı Merkezi ve Konsolosluk işlemlerinin internet üzerinden gerçekleştirilmesine yönelik e-Konsolosluk altyapısı, vatandaşlarımızın işlemlerinde teknolojik imkânlardan yararlanmasını sağlamıştır. Bu kapsamda Başkonsolosluğumuz vatandaşlarımızın 7 gün 24 saat ulaşımına açıktır.

 

Bu vesileyle mesai arkadaşlarım adına da sevgi ve saygılarımı sunar, esenlikler dilerim.

   


Barış KALKAVAN
Başkonsolos